Alternatív lehetőségek
Az alternatív tesztek kikerülik a teszteredményeknek a tesztállatok kondíciójából, korából és faji eltéréseiből adódó differenciáit, így azok könnyen szabványosíthatók és nemzetközileg is elfogadottak lehetnek.
Adatbankok
A legtöbb kutatóintézet és nemzetközi szervezet fenntart egy, a világ külömböző részein végzett kísérletekről anyagokat gyűjtő információs hálózatot. Ezek az adatbankok többnyire már számítógépen keresztül is elérhetők. Az adatban használata nagyon sok, fölöslegesen megismételt kísérlet elvégzését küszöböli ki, és információkat ad a létező in vitro tesztekről is.
IN VITRO tesztek
Az in vitro az állatok felhasználása nélkül végzett kísérletek gyűjtőneve
Ilyen jól bevált módszer például a laboratóriumi körülmények között, sejttenyészetekből létrehozott emberi bőrszöveteken, vagy a tojás héja alatt található hártyán végezhető kísérletek. A sejttenyészetek nagy előnye, hogy olyan emberi sejteket tartalmaznak melyek élő donorból nyerhetők károsítás nélkül. Másik nagy előnye, hogy tiszta, fertőzésmentes sejteket lehet tenyészteni, míg a befogott, vagy akár kísérlezi céllal tenyésztett állatoknál ez a veszély mindig fennáll. Egy esteleges fertőzés pedig hamis teszteredményhez vezet. A sejttenyészet egy olyan alternatíva, amely feleslegessé teszi a Draize-tesztet.
Számítógépes szimuláció
A számítástechnika rohamos fejlődésével ma már olyan programok is rendelkezésre állnak, amelyek a tesztanyag felépítését, tulajdonságait figyelembe véve pontos információt tud nyújtani az új szerek viselkedésével kapcsolatban. Ezek a módszerek kiválthatják az oktatási intézményekben zajló élveboncolásokat is.
Önkéntesek
A vegyi anyagok piacra dobása előtt bevett szokás az emberi önkénteseken való ellenőrzés, amely az in vitro tesztek segítségével végleg kiküszöböli a fajok közötti különbségekből eredő eltéréseket vagy tévedéseket.
|