A legelterjedtebb kísérleti módszerek
LD50 teszt
Ez hivatott azt vizsgálni, hogy a tesztanyagból mekkora a halált okozó mennyiség. A kísérleti alanyok szervezetében mindaddig növelik a bevitt méreganyag mennyiségét, amíg el nem pusztul a vizsgálatban részt vevő állatok fele. Ha nem erősen mérgező a vizsgált anyag, akkor csövön keresztül óriási mennyiséget juttatnak az állatok bélrendszerébe. Így gyakran előfordul, hogy a belső szerveik szétrepednek és végső soron ez vezet az állatok pusztulásához.
Szemkárosodási teszt
A szemkárosodási tesztek többsége a dr. Draize által kifejlesztett módszert követi, bár megbízhatóságuk igencsak kétséges. A szemirritációs kísérlethez elsősorban albínó nyulakat használnak, mert nekik nincs könnycsatornájuk, így nem tud a szemükből a kísérleti anyag eltávozni.
Kalodába zárva teszik mozdulatlanná a nyulakat és a kísérletezett samponok, tusfürdők, szemfestékek, szappanok és egyéb kozmetikai szerek erős koncentrációját cseppentik a szemükbe. Az eredményt napokon keresztül figyelik, egy szubjektív listán pedig pontozzák a sérült terület nagyságát, a szaruhártya homályosságát, a kötőhártya vörösességét, duzzadását és váladékozását.
Bőrirritációs és allergén tesztek
Szintén a dr Draize által kifejlesztett módszert alkalmazzák. Egy bizonyos helyen eltávolítják a szőrt az állat testéről, majd a tesztelendő anyagot ráviszik a bőrére, lefedik egy gézdarabbal, amit ragtapasszal rögzítenek, és sokszor begipszelik az állat egész törzsét, hogy a pólya biztosan a helyén maradjon. A bőrt 24, 72 óra, vagy még hosszabb idő után megvizsgálják, és a károsodást pontozzák. Gipszelés helyett egyéb rögzítő szerkezeteket is használnak. Ezzel a módszerrel az állat minden testrészén lehet bőrirritációt tesztelni, de a leggyakrabban használt felület épp az érzékenysége miatt a szem és a szemhély. Minden ember használ kozmetikumokat, de nem is sejtik, hogy mi áll "fejlesztésük" mögött! |